Duluth Campus

Print

Year One 2017 - 2018

Mon Nov/13/2017
Tue Nov/14/2017
Wed Nov/15/2017
Thu Nov/16/2017
Fri Nov/17/2017
Sat Nov/18/2017
Sun Nov/19/2017
8 :00 AM
9 :00 AM
10 :00 AM
11 :00 AM
12 :00 PM
1 :00 PM
2 :00 PM
3 :00 PM
4 :00 PM
5 :00 PM
6 :00 PM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
09:30 AM-11:50 AM Skin/MS:
Skin/MS Lab Exam 1
Terri Ach,Robin Michaels,Arlen Severson
01:00 PM-04:50 PM FMed Precep :
FMed Preceptorship: 1A
Emily Onello,James Boulger
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
09:00 AM-10:50 AM Skin/MS:
Viral Skin Infections
Kevin Diebel
11:00 AM-11:50 AM Skin/MS:
Viral Infections
Jim Anderson
01:00 PM-01:50 PM Skin/MS:
ILT: Viral Skin Infection Cases
Kevin Diebel
02:30 PM-05:30 PM RAL I:
HOPE CLINIC (Assigned Students Only)
Mary Owen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
09:00 AM-09:50 AM Skin/MS:
Clinical Case 2
Alan Johns,Kevin Diebel
08:00 AM-08:50 AM Skin/MS:
Gluteal Region & Posterior Thigh
Terri Ach
01:00 PM-02:50 PM Skin/MS:
Cadaver Lab: Gluteal Region Posterior Thigh
Robin Michaels,Terri Ach,Arlen Severson
10:00 AM-11:50 AM Skin/MS:
Muscle Function: Excitation & Contraction
George Trachte
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
08:00 AM-08:50 AM Skin/MS:
Muscle Function: Excitation & Contraction
George Trachte
11:00 AM-11:50 AM Skin/MS:
Popliteal Fossa Posterior Leg
Terri Ach
01:00 PM-02:50 PM Skin/MS:
Cadaver Lab: Popliteal Fossa Posterior Leg
Robin Michaels,Arlen Severson,Terri Ach
05:00 PM-05:50 PM Skin/MS:
ILT: Radiographic Anatomy - Hip
Arlen Severson
09:00 AM-10:50 AM Skin/MS:
Cartilage and Bone Histology
Aubie Shaw
06:00 PM-06:50 PM Skin/MS:
HistoTime: Cartilage and Bone Histology
Aubie Shaw
03:00 PM-04:50 PM Skin/MS:
Soft Tissue Injury
Benjamin Nelson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
01:30 PM-03:30 PM FIPCC:
Health Systems & Interactions
Ruth Westra,Ray Christensen
09:00 AM-10:50 AM Skin/MS:
Dermatological Therapeutics
Jeff Evanson
11:00 AM-11:50 AM Skin/MS:
Viral Skin Infection Cases Review
Kevin Diebel
08:00 AM-08:50 AM Skin/MS:
Clinical Correlation: Lower Extremity
Sam Hoxie
12:15 PM-01:15 PM MEDS:
MEDS Speaker: Becky Merkey,
Ruth Westra,Laura Palombi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Year Two 2017 - 2018

Mon Nov/13/2017
Tue Nov/14/2017
Wed Nov/15/2017
Thu Nov/16/2017
Fri Nov/17/2017
Sat Nov/18/2017
Sun Nov/19/2017
8 :00 AM
9 :00 AM
10 :00 AM
11 :00 AM
12 :00 PM
1 :00 PM
2 :00 PM
3 :00 PM
4 :00 PM
5 :00 PM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11:00 AM-11:50 AM Student Affairs :
USMLE Registration & Scheduling
Robin Michaels,Phyllis Lindberg,Alan Johns,Brenda Doup
08:00 AM-08:50 AM CRRAB II:
Quiz
09:00 AM-10:50 AM CRRAB II:
PBL 12a
Anna Wirta Kosobuski,Pedro Fernandez-Funez,Lynne Bemis,George Trachte,Kendra Nordgren,Kevin Diebel,Amy Greminger
01:00 PM-02:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Ryan Harden,Emily Onello,Jennifer Pearson,Jeffrey Adams,Ruth Westra,Ray Christensen,Alan Johns,Richard Hoffman
03:00 PM-04:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Ryan Harden,Emily Onello,Jennifer Pearson,Jeffrey Adams,Ruth Westra,Ray Christensen,Alan Johns,Richard Hoffman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
02:30 PM-05:30 PM RAL II:
HOPE CLINIC (Assigned Students Only)
Mary Owen
08:00 AM-08:50 AM CRRAB II:
Respiratory System Under Stress
George Trachte
09:00 AM-09:50 AM CRRAB II:
Autonomic Pharmacology of the Respiratory System
George Trachte
10:00 AM-10:50 AM CRRAB II:
Shortness of Breath
Alan Johns
11:00 AM-11:50 AM CRRAB II:
Chronic cough & Hemoptysis
Alan Johns
01:00 PM-02:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Ryan Harden,Ruth Westra,Jeffrey Adams,Jennifer Pearson,Emily Onello,Alan Johns,Richard Hoffman
03:00 PM-04:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Ryan Harden,Ray Christensen,Ruth Westra,Jeffrey Adams,Jennifer Pearson,Emily Onello,Alan Johns,Richard Hoffman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
08:00 AM-09:50 AM CRRAB II:
PBL 12b
Anna Wirta Kosobuski,Lynne Bemis,George Trachte,Pedro Fernandez-Funez,Kendra Nordgren,Kevin Diebel,Amy Greminger
10:00 AM-11:50 AM CCM I:
OSCE
Richard Hoffman,Ruth Westra,Jennifer Pearson,Jeffrey Adams,Emily Onello,Ryan Harden,Ray Christensen,Mary Owen,Amy Greminger
01:00 PM-02:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Mary Owen,Alan Johns,Emily Onello,Jennifer Pearson,Jeffrey Adams,Ruth Westra,Ray Christensen,Ryan Harden
03:00 PM-04:50 PM CCM I:
OSCE
Amy Greminger,Mary Owen,Alan Johns,Emily Onello,Jennifer Pearson,Jeffrey Adams,Ruth Westra,Ray Christensen,Ryan Harden
03:30 PM-05:00 PM AHC Seminars:
Dr. George Augustine
Angela Slattery
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
08:00 AM-08:50 AM CRRAB II:
Pulmonary Pathology
Brad Davis
09:00 AM-09:50 AM CRRAB II:
Pulmonary Pathology
Brad Davis
10:00 AM-10:50 AM CRRAB II:
PBL Case 12 Wrap-Up
Jean Regal,Anna Wirta Kosobuski,Pedro Fernandez-Funez,Kendra Nordgren,Lynne Bemis,Amy Greminger,George Trachte
01:00 PM-04:50 PM CCM I:
Community Clinical Medicine I
Amy Greminger,Jennifer Pearson,Ray Christensen,Emily Onello,Ruth Westra,Ryan Harden
11:00 AM-11:50 AM CCM I:
OSCE Performance Review
Ryan Harden
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
08:00 AM-08:50 AM CRRAB II:
Pulmonary Pathology
Brad Davis
09:00 AM-11:50 AM CRRAB II:
Pulmonary Pathology
Brad Davis
01:00 PM-03:50 PM CCM I:
Community Clinical Medicine I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ICS Subscription Links:
Current Academic Year Subscription links:
Duluth Class of 2021 (Year 1) https://blackbag.umn.edu/index.php?Module=Calendar&Action=iCal&Year=2021&Campus_id=1
Duluth Class of 2020 (Year 2) https://blackbag.umn.edu/index.php?Module=Calendar&Action=iCal&Year=2020&Campus_id=1